Fantasy Anime

Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

3 participan?i

    Piatra Tamaduitoare

    ▫Đumi▫
    ▫Đumi▫
    Anime V.I.P.
    Anime V.I.P.


    Numarul mesajelor : 283
    Varsta : 28
    Localizare : pe undeva pe Pluto =]
    Puncte : 152
    Data de inscriere : 09/09/2008
    Personaj : Yumi Chinatsu

    Piatra Tamaduitoare Empty Piatra Tamaduitoare

    Mesaj Scris de ▫Đumi▫ Dum 04 Ian 2009, 01:41

    este primul meu fic asa ca ma astept de la orice ... nu prea sunt eu talentata la scris ficuri insa sper sa va placa daca nu rog un moderator sa-mi inchida topicul -__-"

    ____________________________________________________________

    Capitolul I ~ Legenda

    Undeva, intr-o alta lume unde nimeni nu si-ar fii inchipuit , traia un mic popor pe nume Kondo.Era un popor pasnic care nu-si dorea sa abia inamici. Acest popor era condus de un rege bun pe nume Ashiro care avea o fiica de 11 ani , pe nume Ayame.Era o fetita cu parul albastru ca cerul si ochii galbeni precum maretul soare .De mica fusese crescuta de catre o femeie in varsta , neavand mama , aceasta murind la nasterea fetei. De multe ori se simtea vinovata din cauza mortii mamei ei , stiind ca din cauza ei a murit .Insa de fiecare data , un baietel de varsta cu ea , mai exact singurul ei prieten din regat era mereu alaturi de ea facand-o sa treaca peste orice obstacol si feriind-o de orice pericol .
    Pentru ca planeta sa aiba energie , aceasta era alimentata de o piatra rara . Multe popoare doreau sa abia acea piatra ,si de aceea poporul Kondo aveau multi dusmani printre care si un popor indepartat pe nume Kimeru.
    Intr-o noapte intunecata , poporul Kimeru a atacat poporul Kondo furandule piatra si ascunzand-o intr-un loc secret.
    Dupa ce se termina lupta , regele Ashiro a observat disparitia pietrei si a dat ordin sa se caute in lung si-n lat .
    Anii treceu iar piatra era de negasit . Multe familii mureau si se imblonaveau nemaiavand energie .Intr-o dupa amiaza , cand fiica regelui implinii 16 ani ,s-a dus pe furis in camera regala sa vada ce se mai discuta despre regat.
    -Maiestatea Sa , am venit sa va anunt ca astazi a mai murit o familie,il anunta un tanar in varsta de 16 ani si jumatate , cu parul negru ca taciunele si ochii de un albastru limpede precum marea linistita.
    -Offf … inca o veste proasta . De ani de zile poporul se micsoareaza din cauza disparitiei pietrei . Iti multumesc ca m-ai anuntat Kimiro. Daca se mai intampla ceva sa ma anunti imediat !spuse regele cu regret in glas asezandu-se la loc pe tron.
    -Asa voi face Maiestatea Sa ! Ma scuzati .
    Fata ramase socata la auzele discutiei dintre tatal ei si Kimiro , omul de nadejde a regelui . Ei niciodata nu i se spuse ca piatra fusese furata si ca poporul se miscoreaza.
    -Tata…spuse Ayame indreptandu-se spre rege.
    -Ayame , de cand esti aici ?
    -De o vreme , dar nu conteaza . Spune-mi … de ce nu mi-ai zis niciodata despre acest lucru ? intreba fata cu lacrimi in ochi .
    -Draga mea ,stiu cat de mult iti doresti sa vezi oamenii fericiti , iar de cand a disparut piatra , poporul nu mai e asa si de aceea nu am vrut sa te vad si pe tine trista .
    -Tata nu trebuia sa faci acest lucru . Ati cautat peste tot piatra ?
    -Din pacate da , peste tot pana si pe alte planete …
    -Nu chiar pe toate planetele . Vad ca pe harta a mai ramas Terra .Tata mi-a venit o idée . Ma voi duce eu pe Terra sa caut piatra.
    -Imi pare rau Ayame insa nu voi ingaduii faptul ca fiica mea va pleca de pe planeta ,riscandu-si viata . Tu niciodata n-ai mai plecat de pe planeta , nu stii cum este pe Terra.
    -Dar … dar nu ma voi expune la nici un pericol . Voi merge pe Terra preluand un chip de pamantean , iar ca sa nu-ti faci griji il voi lua si pe Kimiro cu mine.
    Regele incuviinta usor din maini in semn ca este de acord . Stia ca este in zadar sa o faca pe fata sa dea inapoi. Odata ce Ayame isi propunea ceva era greu sa o faci sa se razgandeasca , asa ca isi saruta fericita tatal pe obraz si pleca spre camera ei facandusi bagajele , iar regele anuntand pe unul din supusi sa dea veste in intreg regatul de plecarea printesei .

    NEXT :
    Capitolul II ~ Sosirea pe pamant . Noi prieteni si noi dusmani.

    personajele :
    Ayame
    Piatra Tamaduitoare 1zl6crs

    Kimiro
    Piatra Tamaduitoare Wvs4mg
    Serena
    Serena
    Fantasy Admin
    Fantasy Admin


    Numarul mesajelor : 1872
    Varsta : 31
    Localizare : Blue fantasy world
    Puncte : 1115
    Data de inscriere : 02/08/2008
    Personaj : Serena Hatsune

    Piatra Tamaduitoare Empty Re: Piatra Tamaduitoare

    Mesaj Scris de Serena Dum 04 Ian 2009, 02:16

    Newbie la fel ca mine in materie de ficuri, insa imi place mult ficul tau, e reusit, asputea sa zic ca ai mai scris nu ca acesta e primul so keep up the good work!

    Abia astept urmatorul capitol!Gambatee!!
    ▫Đumi▫
    ▫Đumi▫
    Anime V.I.P.
    Anime V.I.P.


    Numarul mesajelor : 283
    Varsta : 28
    Localizare : pe undeva pe Pluto =]
    Puncte : 152
    Data de inscriere : 09/09/2008
    Personaj : Yumi Chinatsu

    Piatra Tamaduitoare Empty Re: Piatra Tamaduitoare

    Mesaj Scris de ▫Đumi▫ Sam 10 Ian 2009, 23:48

    gata .... -___-" ... insfarsit am reusit sa termin capitolul ^^ .... ma bucur ca iti place Serenity <3 ... sper sa iti placa si capitolul acesta ... astept commentarii XD


    Capitolul II ~ Sosirea pe pamant.


    Sosi si ziua in care printesa Ayame pleca in marea ei calatorie pe Terra alaturi de prietenul ei din copilarie , Kimiro . Regele dadu in cinstea plecarii ei o mare petrecere intro sala foarte incapatoare cat pentru intreg poporul . Multa lume venii s-o felicite pe printesa pentru curajul de care dadea dovata .
    In capatul salii , pe niste scarii stateau regele , Kimiro , Michiyo , o batranica ce avusese grija de la moartea reginei de mica printesa si desigur Ayame .
    -Draga mea sa stii ca sunt foarte mandru de tine ! spuse regele .
    -Are dreptate , suntem cu totii mandrii de tine , Ayame ! spuse Michiyo . Semeni atat de mult cu mama ta .
    *mama…ma intreb oare ea este mandra de mine ?* gandii tanara fata in timp ce o lacrima calda i se prelinse usor pe obrazul ei cald si catifelat.
    -Ayame credema ca mama ta ar fii fost si este mandra de tine . Iti spun acest lucru pentru ca simnt asta . Undeva in acest univers , mama ta ne priveste si ne pazeste de tot cei rau .
    -Tati iti promit … iti promit ca ma voi intoarce acasa cu piatra . Va promit tuturor ! Ma voi intoarce victorioasa alaturi de ceea ce ne-a fost furat odata ! le spuse Ayame tuturor celor din sala plina de incredere. A sosit clipa sa plecam , nu-i asa Kimiro ?
    -Da ai dreptate. E timpul sa mergem.
    Luandu-si adio de la familie , mica printesa pleca impreuna cu Kimiro in marea lor calatorie pe pamant.

    *
    **
    ***

    Dupa cateva ore bune de calatorit , cei doi au ajuns insfarsit pe pamant , intr-un mic oras pe nume Aomori . Era un orasel micut insa foarte frumos ; cu parcuri mari , ingrijite si pline de flori , muzee , monumente si multe alte lucruri . Ayame ramasese total nemiscata la peisajul ce-l vedea . Un deal plin de tot soiul de flori se iveau sub ochii ei galbeni. Aceasta isi preschimba infatisarea intr-un chip de pamantean , fiind nevoita datorita dimensiunilor urechiilor ei care putea da de banuit in legatura cu identitatea acestea.Acum avea parul lung si drept de culoare albastru deschis cu o bentita alba si ochii mov .
    Kimiro nefiind nevoit sa-si schimbe infatisarea , incepu a cauta peste tot un apartament de inchiriat . Dupa multe cautari acesta gasi o casa unde putea locuii impreuna cu Ayame cat vor cauta piatra.
    -Waw … e superba casa ! se minuna fata intrand in livingul casei.
    -Din cate am inteles de la fostul propietar , la etaj in dreptul scariilor este o camera perfecta pentru tine. Eu voi avea camera din capatul holului .Daca e ceva in neregula ma strigi . spuse baiatul in timp ce urca in camera lui.
    Nemaistand pe ganduri , Ayame fugii repede impreuna cu bagajele ei in camera ce avea sa-i apartina . Cum deschisese usa ramase total impresionata. Camera era destul de incapatoare pentru o singura persoana . Pe peretele din stanga usii era asezat patul de doua persoane cu lenjerii de aceeasi culoare ca a peretiilor , albastru deschis , avand in stanga si-n dreapta lui cate o mica noptiera. Dulapul era asezat pe peretele din fata impreuna cu un geam mare unde putea admira un peisaj superb ce parea a fi rupt dintr-o poveste. In dreapta usii , pe perete era pusa o masuta impreuna cu un mic televizor si usa ce avea sa duca la baie.
    Lasa bagajele in dreptul noptierei si se arunca in pat unde adormi imediat fiind extrem de obosita.


    Ayame avand infatisare de pamantean
    Piatra Tamaduitoare 330tfly
    Capitolul III ~ Noi prieteni si noi dusmani .
    Serena
    Serena
    Fantasy Admin
    Fantasy Admin


    Numarul mesajelor : 1872
    Varsta : 31
    Localizare : Blue fantasy world
    Puncte : 1115
    Data de inscriere : 02/08/2008
    Personaj : Serena Hatsune

    Piatra Tamaduitoare Empty Re: Piatra Tamaduitoare

    Mesaj Scris de Serena Dum 11 Ian 2009, 00:48

    Dragut si acest capitol, gambate, i'm waiting 4 the next one.

    Gambateee.Si imi place cum arata Ayame ca pamantean
    Aly
    Aly
    Fantasy Moderator
    Fantasy Moderator


    Numarul mesajelor : 955
    Varsta : 32
    Localizare : Arad
    Puncte : 232
    Data de inscriere : 08/09/2008
    Personaj : Ami Chyioko

    Piatra Tamaduitoare Empty Re: Piatra Tamaduitoare

    Mesaj Scris de Aly Lun 31 Aug 2009, 01:14

    Yumi, daca vrei sa redeschizi topicul, un pm. Pana atunci:

    Topic inchis

    Continut sponsorizat


    Piatra Tamaduitoare Empty Re: Piatra Tamaduitoare

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Lun 20 Mai 2024, 21:19