Fantasy Anime

Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

3 participan?i

    Alb pe negru, negru pe alb...

    BlitzZMay
    BlitzZMay
    Anime Angel
    Anime Angel


    Numarul mesajelor : 581
    Varsta : 29
    Puncte : 389
    Data de inscriere : 25/10/2008
    Personaj : Noriko

    Alb pe negru, negru pe alb... Empty Alb pe negru, negru pe alb...

    Mesaj Scris de BlitzZMay Vin 17 Iul 2009, 19:14

    Ah, first, vreau sa spun ca nu stiu ce sa zic xD
    Anyway, ideea e ca pe miraculosul topic am sa postez nsite one shots...incep cu cel mai recent..
    De obicei scriu foarte putin, capitolele/one chestiile mereu le veti vedea cam scurticele, macar n' osa va plictisiti prea mult.
    Fara alte introduceri de 2 lei si 70 de bani, look--->

    Sprinten trecuram prin etapele vietii, nu ti se pare?
    Tigara fumega pe buza scrumierei crapate, umplea atmosfera cu-n iz otravitor. Afara, pomi precum papusi decapitate stateau in pozitii incomode: cu crengile, cu mainile in sus crapate si cu-n miros de lemn. Moastele bisericii la care ne calugarisem asteapta un omagiu, o lunga rugaciune, nu ti se pare? Uite, si-acum, aceleasi haine preotesti cu un miros de naftalina. Prostii aud zilnic din gurile spurcate ale misionarilor, mi-e mila de satenii credinicosi, mai nou depeizati. Apropo, ar trebui sa iti marturisesc ca geaca de nailon a ta, cea galbena, ar trebui schimbata, fosnetul ei imi arde capul. Tigarile imi sunt pe terminate, iar gura mi-e amara, pasta de dinti s-a terminat, bomboane n-am s-o indulcesc. Uite, priveste-ma cum le rostesc pe toate printr-un icnet,mi-e greu, mi-e greu, si o repet, nu ti se pare?
    Deseori ma iau cu porcarii, precum acum, pendulez ca limba ceasului din sufragerie, incep prin a iti spune cat de greu e si iata, continui in a-ti evidentia vesnica geaca. Culoare aia inspira multa gelozie, dar nu e numai asta. De-ar fi sa mai aveam douazeci de ani, am fi ales o viata mai putin vijelioasa. Ca tot veni vorba, de cand n-ai mai trecut pe-aici, pe la sotia ta in a sa casa?
    Sa ne ridicam tarandu-ne papucii prin mzieria-ncaperii. Tu, docil ca de-obicei, in spatele nevestei disperate, pasesti usor si calculat, ca-n general. Eu, vioi tar praful aratandu-ti zona. Haide, priveste prin crapatura usii, ce vezi? Partiturile pianului sunt aruncate si mototolite-n cosul de gunoi, se sime do-re-mi-ul incaperii. O foaie creponata din jurnalul fiica-tii sta ca sa nu mai intre frigul. Nimic exagerat si relevant totusi din incapere. Bucataria, vesnicul ceaun unde prepar licori si doua farufurii, acolo, uite-n colt, nespalate. Baia, cu pieptanul caramiziu, si fire de par nearuncate, la oglinda. Iata, am ajuns aici, in incaperea invitatilor. Gesticulez de obicei cand o prezint, insa acum, timida fata de tine, nu pot decat sa dau din ochi. Tabloul, nu mai bun sa-mi cada-n cap cu greutatea sa, a mucegait peretii, nu-i lasa sa respire. Acum tu o sa ma crezi o ordinara, o mizerabila c-o casa neingrijita. Tind sa te contrazic in iti a spune ca n-am bani, pensia maica-mii e mica. Crezi ca n-as fi dorit sa iau si sa revaruiesc, sa cumpar draperie incaperii, sa schimb covorul ars de fierul de calcat ce tocmai ieri cazuse?
    Cu sanatatea?Multi doctori spun ca sufar de autism, dar nu ii bag in seama, stiu ca sunt doar gelosi pe feericul meu stil.
    De cand ai bagat divortul am simtit cum neuronii mei se misca. Si totusi, de ce m-ai vizitat, vrei sa o iei pe fiica-ta la tine? Atunci, pasi mici si eleganti pe covoras, ai grija la prag, si drum bun, nu uita sa uiti ca ai uitat de noi!
    Schizofrenela nu-i o boala, e o stare de bine, asa am perceput-o de la primele pasaje rostite de medic vizavi de ea. Incerc sa zambesc neicnetat in fata ta, insa, sper sa nu te superi, dar ai ceva dintr-o jigodie. Pfuuu, nu stiu cum s-o inchei...printr-un la revedere, sa te dau afara, strangandu-ti mana prieteneste. Poate ca...

    Inchise televizorul. Se ridica cu pasi agali spre dormitor. Aerul telenovelistic filmului ii crea o stare de nervozitate spasmodica. Casca indelung ajungand in dormitorul aerisit. Inchise lumina, becul se stinse, ea se prabusi in pat moarta.

    Noapte buna...
    Serena
    Serena
    Fantasy Admin
    Fantasy Admin


    Numarul mesajelor : 1872
    Varsta : 31
    Localizare : Blue fantasy world
    Puncte : 1115
    Data de inscriere : 02/08/2008
    Personaj : Serena Hatsune

    Alb pe negru, negru pe alb... Empty Re: Alb pe negru, negru pe alb...

    Mesaj Scris de Serena Vin 17 Iul 2009, 19:30

    Hmm, e intereseant, nu ma prea pricep la one-shot-uri, asta e al 4 lea care il citesc, cred :-?.Anyway, mi se pare intereseant, usor (foarte usor :D) amuzant, mai filozofic si ce sa mai zic, imi place.Nu ma prea pricep la comentata asa ca n-am sa te mai bat la cap.
    Iti zic doar sa mai pui daca mai ai, cuz I really wanna read!
    Gamgate ne! *hugs*
    ^^AnitA^^
    ^^AnitA^^
    Fantasy Moderator
    Fantasy Moderator


    Numarul mesajelor : 158
    Varsta : 30
    Localizare : Acasa, in fata laptop-ului...
    Puncte : 181
    Data de inscriere : 26/08/2009
    Personaj : Tsukume Anita

    Alb pe negru, negru pe alb... Empty Re: Alb pe negru, negru pe alb...

    Mesaj Scris de ^^AnitA^^ Joi 03 Sept 2009, 13:58

    Ok, acum inteleg cum de tu reusesti sa dai sfaturi si sa critici atat de bine pentru fanficul meu, avand in vedere ca... esti mai mica decat mine?! Oricum, eu de-abia acum am reusit sa citesc one shot-ul tau si trebuie sa recunosc ca esti o scriitoare desavarsita! Si nu te mint! Onegai, continua sa scrii... vei avea mare succes in viata daca vei continua asa, sa stii!
    One shot-ul tau este intr-adevar mai mult filozofic si foarte profund... A trebuit sa-l citesc de vreo doua ori ca sa-l pricep.
    Ganbate in continuare!!
    BlitzZMay
    BlitzZMay
    Anime Angel
    Anime Angel


    Numarul mesajelor : 581
    Varsta : 29
    Puncte : 389
    Data de inscriere : 25/10/2008
    Personaj : Noriko

    Alb pe negru, negru pe alb... Empty Re: Alb pe negru, negru pe alb...

    Mesaj Scris de BlitzZMay Vin 11 Sept 2009, 00:14

    Thaaaanks!^^
    Ei, uite ca tot il cautasem eu pe asta *e mort in PCul meu pe undeva*, dar era chiar in fata mea

    Anita, prima data am crezut ca'ti bati joc de mine
    Eh, you know, la critici mereu poti da peste tine.
    Merci!

    Ca tot a murit de ceva vreme topicul asta...o chestiune noua, prima data cand implic fluturi intr'un fic/one shot de'al meu xD






    El, ea sangera. Ei sangerara cu vin.

    Zvacnetul aripilor...
    Se sfarama si cad mai apoi ca cenusa. Precum nisipul in clepsidra, ii sfarami si-i lasi sa curga din pumni. Fluturi facuti parca din scrum ce-si traiara sentimentul absolut de contopire. Ti se zdrobira in palme, se alipira, se mototolira si-si facura cuib si loc de veci. Le lasi trupurile deformate sa-ti curga printre degetele patate de vin. Cand te astepti sa isi revina ei tot pica, iti blesteama zilele imperceptibil, urla nedefinit si gem in sinea lor, patati cu vin.
    Esti criminal si-ai omorat un anotimp, mucegarile-nverzite se scutura de pe capot. Te-ai trezit udat a primavara. Ti s-a nins mantaua de pe bratul stang. Ti-a ars un soara-n plina vara scalpul. Traiesti din nou aer divin si igrasos de plina toamna.
    Mirosi a vin…
    Ai paralizat frunza unui anotimp. Ai imobilizat un mac abia iesit, e vara.
    Impaienjanit, traiesti divin. Ai panza printre dinti si tot mirosi a vin. Traiesti si te apleci spre decedatele insecte de curand. Zac pe trotuar, poate vor fi calcati de talpa unui calator strain. Ii strigi pe numele alese, iti simtim puternicele inflexiuni ale vocii ce au stricat o poezie. Esti un copil in trup batran, esti imatur in scut carnal prost proportionat. Ai luat in greutate, strivesti cu imensitatea trupului, a umerilor lati, un musuroi. Zvacnesc lumini, sunt morti cei patru fluturi, si ti-au lasat un testament patat cu vin.

    Continut sponsorizat


    Alb pe negru, negru pe alb... Empty Re: Alb pe negru, negru pe alb...

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Lun 20 Mai 2024, 20:06