Fantasy Anime

Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

+6
SinQ
Magdalena
LucyChan
Aly
Anomal!ca
Lum
10 participan?i

    Uniformele scolare

    Lum
    Lum
    Anime Demon
    Anime Demon


    Numarul mesajelor : 257
    Varsta : 38
    Puncte : 321
    Data de inscriere : 12/07/2009
    Personaj : Invader Lamu

    Uniformele scolare Empty Uniformele scolare

    Mesaj Scris de Lum Lun 07 Sept 2009, 19:34

    Nu mai stiu pe ce alt forum am vazut un topic despre uniformele scolare. Cu toate ca eu am terminat scoala, totusi veau sa pun in discutie aceasta tema fiindca se aproepie scoala. Va obliga sa purtati uniforme? Va plac sau nu? Dar ce spuneti de uniformele scolare japoneze?
    Deci atat eu cat si colegii mei am purtat uniforma doar in clasa 1. Uniforma care o aveam noi nu imi placea deloc. Pantaloni negri si o vesta cu maneci lungi neagra cu nasturi. Despre uniformele japoneze nu stiu ce sa zic. mi se pare ca prea aduc cu costumele de marinari. insa sunt totusi diferite. Ma refer la cele care le-am vazut in anime-ul Sailor Moon.
    Anomal!ca
    Anomal!ca
    Anime Demon
    Anime Demon


    Numarul mesajelor : 449
    Varsta : 29
    Localizare : somewhere in this world
    Puncte : 578
    Data de inscriere : 18/08/2009
    Personaj : Kumako

    Uniformele scolare Empty Re: Uniformele scolare

    Mesaj Scris de Anomal!ca Lun 07 Sept 2009, 19:45

    detest uniforma scoalara pe care o am incapand pe 14 la liceu sacou albastru , pantaloni gri si pantofi cu putin toc...stiam ca e o scaoala buna dar cam exagereaza cu uniforma... In schimb am ghinionul sa aflu ca la scoala generala la care am fost au pus o uniforma gen celor din Japonia se discutase la consiliul elevilor ca scoala noastra a regresat foarte mult dupa ce au scos uniforma scolara si vor ca sefii claselor sa creeze un model de uniforma acceptabila si sa se poarte inceoand cu anul ecesta, iar creatia lor era asemanatoare cu celor din Tokyo Mew Mew dar din pacate am terminat generala si o sa port sacoul albastru cu pantaloni de stofa gri T_T
    desi eu sunt contra uniformelor scolare care sunt acuma iar ,la cele japoneze nu stiu ce sa zic unele mi-au placut destul de mult iar altele deloc so nu stiu ce sa zic
    Aly
    Aly
    Fantasy Moderator
    Fantasy Moderator


    Numarul mesajelor : 955
    Varsta : 32
    Localizare : Arad
    Puncte : 232
    Data de inscriere : 08/09/2008
    Personaj : Ami Chyioko

    Uniformele scolare Empty Re: Uniformele scolare

    Mesaj Scris de Aly Lun 07 Sept 2009, 22:13

    Well, sunt in ultimul an de scoala, asa ca stiu sigur nu ne vor obliga sa le cumparam mai ales sa le purtam... dar... nu am avut niciodata uniforma, desi am vrut, erau toate clasele impotriva noastra fiindca ei nu vroiau, si asa am ramas la niste prostii de ecusoane (poza, si info) pe care nu le-am folosti, si nici nu le folosim, si doar am dat banii degeaba. Eu mi-am dorit sa port uniforme, dar nu eu vrut la noi in scoala, asa ca suntem fara.

    Iar uniformele japoneze... am vazut un exemplu de la o scoala, care mi-a placut enorm de mult, si mi-ar fi placut sa o port (nu va imaginati gen fusta, sacou, sau altceva... din pacate n mai am poza) era gen fusta, o bluza destul de decoltata si nu mai tin minte incaltamintea, dar era superba. Cum a zis si George, din SM nu mi-a placut deloc uniforma, iar din TMM la fel... insa am vazut animeuri ce au uniforme superbe, si altele ce nu imi plac deloc.

    Dar desigur, fiecare cu parerea lui, si eu m-am prea lungit XD asa ca inchei aici.

    P.S. Nice topic George.
    LucyChan
    LucyChan
    Anime V.I.P.
    Anime V.I.P.


    Numarul mesajelor : 349
    Varsta : 28
    Localizare : Buzau - Lumea marmotelor malefice
    Puncte : 434
    Data de inscriere : 05/07/2009
    Personaj : Kaname Chidori

    Uniformele scolare Empty Re: Uniformele scolare

    Mesaj Scris de LucyChan Joi 10 Sept 2009, 15:40

    Eu inca sunt la gimnaziu si uniforma noastra este facuta dintr`o camasa alba (pe care logic ca trebuie sa o cumparam noi si poate avea orice model) si o vesta albastra (pe care o urasc). In clasele primare purtam uniforma ''comunista'',cum ii ziceam eu. O camasa alba cu niste puncte albastre si un sort albastru cu dantela alba,bentita pe cap,etc. Nici vesta pe care o purtam acum la gimnaziu nu`mi place,caci ne face sa aratam ridicol,dar oricum... cine o mai poarta? Cel putin cateva clase din scoala au fost de acord sa nu mai poarte vesta albastra,ci sa mearga imbracati normal.
    Cat despre uniforma japonezilor...hmm,este interesanta,in special cea a liceenilor.
    Magdalena
    Magdalena
    Anime Fan
    Anime Fan


    Numarul mesajelor : 146
    Varsta : 113
    Puncte : 137
    Data de inscriere : 01/02/2009

    Uniformele scolare Empty Re: Uniformele scolare

    Mesaj Scris de Magdalena Mier 16 Sept 2009, 21:03

    In clasele I-IV am avut rochite rosii wtf. Si aveam in continuare daca nu ma mutam la liceu. Dar acum avem nsite tricouri si niste hanorace pe care scrie numele scolii noastre, sau sacou. Eu am sacou pentru ca hanoracul si tricoul sunt... Well, de gradinita lol. Si cacoul sta la orice XD Si nu e obligatoriu sa-l porti, pentru ac e clad lol, deci nu, nu avem uniforma obligatorie.
    SinQ
    SinQ
    Anime Demon
    Anime Demon


    Numarul mesajelor : 264
    Varsta : 29
    Localizare : Uhm ... Ancient Greece O.o'
    Puncte : 279
    Data de inscriere : 20/07/2009

    Uniformele scolare Empty Re: Uniformele scolare

    Mesaj Scris de SinQ Joi 17 Sept 2009, 16:49

    Pantaloni negrii, nu conteaza daca sunt blugi, stofa sau alt material, bluza alba sau neagra. Inainte aveam optiunea si de bluza rosie, dar s-a scos. Acum ca am intrat la liceu, purtam uniforma cand ne mai aducem aminte x.x'... este obligatorie, dar majoritatea profesorilor nu fac mare tam-tam daca nu purtam.
    B-rabbit
    B-rabbit
    Anime Demon
    Anime Demon


    Numarul mesajelor : 224
    Varsta : 31
    Puncte : 271
    Data de inscriere : 11/07/2009
    Personaj : Lelouch Lamperouge

    Uniformele scolare Empty Re: Uniformele scolare

    Mesaj Scris de B-rabbit Joi 17 Sept 2009, 17:22

    Si noi am avut niste uniforme ca vai de ele , ma rog urasc sa ma imbrac cu ce mi se impune ~_~ , hainele mele sunt mult mai lejere.
    Dar zic aleluiah ca s-a consumat treaba de anu trecut , uniforma oricum nu-mi mai e buna(de fapt erau cam mici de cand ni le-a facut) , deci in prezent ciuci uniforma.
    Anomal!ca
    Anomal!ca
    Anime Demon
    Anime Demon


    Numarul mesajelor : 449
    Varsta : 29
    Localizare : somewhere in this world
    Puncte : 578
    Data de inscriere : 18/08/2009
    Personaj : Kumako

    Uniformele scolare Empty Re: Uniformele scolare

    Mesaj Scris de Anomal!ca Joi 17 Sept 2009, 18:41

    deci acum sunt chiar contra uniformelor >.< pe noi ne obliga sa mergem in fiecare zi cu pantaloni sau fusta din stofa gri camasa alba si sacou albastru. Nici macar nu ne lasa in tricou sau bluji ca sa purtam doar sacoul...ne verifica in fiecare dimineata portarii daca suntem imbracati corect si daca avem carnetu de note la noi altfel nu ne lasa in liceu si ne pun si absente toata ziua... in uniforme ni ci macar nu ne putem misca
    BlitzZMay
    BlitzZMay
    Anime Angel
    Anime Angel


    Numarul mesajelor : 581
    Varsta : 29
    Puncte : 389
    Data de inscriere : 25/10/2008
    Personaj : Noriko

    Uniformele scolare Empty Re: Uniformele scolare

    Mesaj Scris de BlitzZMay Sam 19 Sept 2009, 09:45

    Eh...saracii >>
    La mine e doar o vesta verde de padurar *altfel nu stiu cum as putea sa'i spun*, sub care trebuie sa iti iei o bluza/tricou/camasa/bla bla alba, simpla. Pe langa trebuie sa ai pantaloni exagerat de simplii, lungi, blugi, punct xD
    Chin total la 1-4, de pe vremea comunistilor, cazul fostei mele scoli....funde cat capul, rochita alb-albastra de bucatareasa cu sortulet dragutel si frumusel, exagerat de apretati si calcati, pantofi simplii s.a. -.-
    Moony
    Moony
    Anime Newbie
    Anime Newbie


    Numarul mesajelor : 69
    Varsta : 28
    Puncte : 21
    Data de inscriere : 19/12/2008
    Personaj : Kanna Okamura

    Uniformele scolare Empty Re: Uniformele scolare

    Mesaj Scris de Moony Sam 19 Sept 2009, 13:56

    Pt fete ar fi o fusta verde inchis pana la genuchi(dar cine o poarta?!),bluza/camasa alba si vesta tot verde inchis.Ar mai fi si o cravata,dar e optionala.Asta e la cls V-VII.
    La I-IV tot la fete este un sarafan urat de zici ca e de la manastire cu o camasa alba.

    La baieti pantaloni negri,bluza alba si vesta la toate clasele.
    Putem purta si blugi,nu e nici o problema.
    Chou
    Chou
    Anime Fan
    Anime Fan


    Numarul mesajelor : 173
    Varsta : 30
    Puncte : 181
    Data de inscriere : 28/03/2009

    Uniformele scolare Empty Re: Uniformele scolare

    Mesaj Scris de Chou Vin 23 Oct 2009, 16:55

    Well uniformele noastre scolare nu sunt cine stie ce..doar un pantalon nu conteaza daca sunt blugi sau din alt material si un tricouri sau bluze bleumarin cu initialele liceului pe ele...mdeah si asta nu inseamna ca le purtam tot timpul..numai la anumite ore ;]] si in plus,uniforma asta este mai buna decat in generala cand ne punea sa purtam o gramada de haine pe noi -.-'

    Continut sponsorizat


    Uniformele scolare Empty Re: Uniformele scolare

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Lun 20 Mai 2024, 20:37